Nupukate Lahenduste (NULA) programm on ellu kutsutud SA Kodanikuühiskonna Sihtkapitali (KÜSK) poolt koostöös Heateo Sihtasutusega, et leida mõjusaid ja kestlikke lahendusi ühiskondlike probleemide lahendamiseks erinevates valdkondades.

Starditoetuse andmise eesmärk on soodustada sotsiaalset innovatsiooni ja toetada ühiskondlikel algatustel põhinevate lahenduste loomist Eesti ühiskonna teravatele probleemidele. Starditoetuse stardiraha võimaldab testida ja arendada edasi NULA inkubatsiooni programmi läbinud uuenduslikku ühiskondlikku algatust. 

Taotlusvooru aluseks on siseministri 03.04.2025 määrus Kodanikuühiskonna Nupukate Lahenduste starditoetuse tingimused ja kord. NULA starditoetuse andja ja taotlusvooru läbiviija on KÜSK.

Kes saavad toetust taotleda? 

NULA starditoetusele kvalifitseeruvad kahel viimasel NULA hooajal (2023 ja 2024) NULA inkubaatori programmi täies mahus läbinud ühiskondlikud algatused.

Toetust saab taotleda mittetulundusühing või sihtasutus, mis ei ole riigi ega kohaliku omavalitsuse, erakonna, äriühingu(te) või nende liidu, ametiühingu või kutseliidu valitseva mõju all ja vastab taotlusvooru aluseks oleva määruse nõuetele.


Taotlejal peavad olema majandusaasta aruanded nõuetekohaselt esitatud, taotlejal puudub maksuvõlg või see on ajatatud; taotleja ei ole pankrotis, likvideerimisel ega sundlõpetamisel. Taotlejal ei ole nõuetekohaselt täitmata kohustusi toetuse andja ees; taotlejal ja tema juhtorgani liikmel puudub kehtiv karistus majandus-, ametialase, varavastase või avaliku usalduse vastase süüteo eest; taotleja on varem sõlmitud riigieelarvelise toetuse lepinguid täitnud nõuetekohaselt. Kui taotleja on varem saanud toetust riigieelarvest, Euroopa Liidu või muudest vahenditest, mis on kuulunud tagasimaksmisele, on tagasimaksed tehtud tähtajaks ja nõutud summas.

Millal saab toetust taotleda? 

Taotlusvoor on avatud 18.04.-20.05.2025. Taotlus tuleb saata digiallkirjastatult e-posti aadressile kysk@kysk.ee  hiljemalt 20.mail 2025.  Taotlus peab olema esitatud kehtival KÜSK taotlus- ja eelarvevormil, mis on alla laetavad käesoleva lehe allosas.

Taotlus esitatakse eesti keeles. Taotluses tuleb kirjeldada valitud ühiskondlikule probleemile pakutava lahenduse piloteerimise või täiustamise kava kestliku tegevusmudeli välja arendamiseks.  

Taotluse esitajal peab olema õigus ühingut esindada. Juhul kui taotleja esindusõiguslik isik tegutseb volituse alusel, tuleb lisada taotlusele digiallkirjastatud esindusõigust tõendav volikiri. Kui taotluse esitanud ühingu juhatuse liikmetel on ühine esindusõigus, peavad taotluse allkirjastama kõik esindusõiguslikud isikud.

Kui suur on toetus? 

Toetussumma ülemmäär taotluse kohta on ​​​33​ 000 eurot, mis võib olla kuni 95% kogu projekti eelarvest. Rahaline omafinantseering peab olema vähemalt 5% projekti eelarvest. Taotlusvooru eelarve on ​​165 000 eurot.

Millal tuleb projekt ellu viia? 

Projekt tuleb ellu viia abikõlblikkuse perioodil 01.06.2025 – 30.11.2026. Projekti elluviimisesse peab olema kaasatud ​​​​ekspert väljastpoolt organisatsiooni, kes jälgib ja nõustab projekti meeskonda kogu perioodi jooksul.  

Kuidas taotlust hinnatakse? 

KÜSK kontrollib, kas taotleja ja taotlus vastavad nõuetele. Taotluse sisulise hindamise viivad läbi kaks KÜSKi hindajate kogu sõltumatut hindajat ning üks KÜSKi nõukogu liige.

Taotlusi hinnatakse järgmiste hindamiskriteeriumite alusel:
  1) probleemi olulisus valdkonnas, kogukonnas või ühiskonnas ning lahenduse mõju sihtrühmale – 20% maksimaalsest koondhindest;
  2) lahenduse elujõulisus ja jätkusuutlikkus, sealhulgas finantsjätkusuutlikkus – 30% maksimaalsest koondhindest;
  3) tegevuste ja tulemuste realistlikkus ning piisavus projekti abikõlblikkuse perioodil ja kommunikatsiooniplaani läbimõeldus – 20% maksimaalsest koondhindest;
  4) meeskonna, partnerite ja võrgustiku asjakohasus ning nende rollide kirjeldus – 15% maksimaalsest koondhindest;
  5) projekti eelarve otstarbekus ja kulude mõistlikkus – 15% maksimaalsest koondhindest.

Taotluse maksimaalne koondhinne on 100 punkti. Taotluse rahuldamise lävend on koondhinne vähemalt 60 punkti. Lävendi ületavad taotlused rahuldatakse hindamistulemuste paremusjärjestuse alusel kuni vooru eelarve lõppemiseni.

Kust leida lisainfot ja vajalikud dokumendid? 

Siseministri 03.04.2025 määrus „Kodanikuühiskonna Nupukate Lahenduste starditoetuse tingimused ja kord” on avalikustatud Riigi Teatajas. 

Infot taotlusvooru avamisest, tähtaegadest ja tulemustest jagab KÜSK oma veebilehel.


NULA 2025.a starditoetuse taotlus- ja eelarvevorm on alla laetavad siit:


NULA 2025.a starditoetuse taotlusvorm.doc

NULA 2025.a starditoetuse taotluse eelarvevorm.xls

NB!   KÜSK-i taotlus- ja eelarvevorm tuleb täidetult esitada ühes digiümbrikus digiallkirjastatult e-posti aadressile kysk@kysk.ee.

Taotluste esitamise tähtaeg on 20. mai 2025 kell 23.59.


Lisainfo:

Tea Jänes
NULA programmi starditoetuse koordinaator, SA Kodanikuühiskonna Sihtkapital
Telefon: 5622 1599
E-mail: tea.janes@kysk.ee