Kommenteeri

Jaan Aru: see on täiesti võimalik, et noor ühendab end ise nutiseadmest lahti

Nutiseadmete mõjust rääkimine tundub vahel nagu vestlus seinaga. “Kas see pole mitte paratamatu?”, “Kas see pole tuuleveskitega võitlemine?”, “Mis mõtet sellel on?”

On palju nutikaid inimesi, kes arvavad, et maailm on muutunud, pole midagi teha ja meie parim võimalus on üritada näiteks ka haridussüsteemi mängulisemaks muuta, et lapsed õpiksid nagu arvutimängus. “Noored inimesed on harjunud teistsuguse maailmaga.”

Me ei pea võitlema selle uue maailma vastu, küll aga on meil moraalne kohustus võidelda laste ajude eest. Ja ma tahaks, et nii lapsevanemad, õpetajad kui ka lapsed ise teaksid, et tegelikult on olemas ka teine tee. Sellel teisel teel pole laps (või täiskasvanu!) mitte nutiseadme äppide lükata-tõmmata, vaid kontrollib ja otsustab ise, mida ja millal ta vaatab. Inimene kontrollib masinat, mitte vastupidi.

Noored on väga teadlikud sellest, kuidas tervislikult toituda ja mis on alkoholi ja suitsetamise pahupool, aga neil pole häid allikaid, kust saada informatsiooni nutiseadmete negatiivsete mõjude kohta.

Seega pakun välja, et nagu meil on olemas veebilehed “alkoinfo” ja “tubakainfo”, võiks olla ka “nutiinfo”. Sellele lehele võiks olla koondatud teadmised selle kohta, kuidas nutiseadmed meie mõistust ja mõtlemist mõjutavad.

Pakun enda poolt välja potentsiaalse avalehe teksti, mille abil noori motiveerida nutiseadmetest teistmoodi mõtlema, vajadusel oma nutiseadme käitumist vähendama ja ennast teostama. Siin see on:

Kas Kelly Sildaru oleks võitnud olümpial medali, kui ta oleks oma lapsepõlves kogu oma aja TikTokis veetnud? Paljud sinuvanused ütlevad ei, sest nad saavad aru, et enamik populaarseid nutiseadmerakendusi tegelikult raiskavad aega. Ei ole võimalik samal ajal teha suuri asju ning mängida telefonis mänge või rullida sotsiaalmeedias.

Kui nõustud, et Kelly Sildaru ei oleks võitnud medalit, kui ta oleks elanud sotsiaalmeedias, siis tekib küsimus: kas sa võiksid ise ka sotsiaalmeedia ja nutiseadme kasutamist vähendada?

Aga sina pole ju Kelly Sildaru? Või oled? Sa pole sellele ehk kunagi mõelnud, aga su aju on maailma kõige vingem masin, tõeline nutiseade. Mida sa ehk ei tea, on see, et su aju on võimeline rohkemaks, kui sulle tundub. Su aju on plastiline, ta muutub ja teda saab muuta.

On võimalik, et kool pole suutnud avada su tegelikku võimekust. Äkki tunned end koolis lausa halvasti ja mõtled, et see pole sinu jaoks. Tea siis, et see ei tähenda midagi: on lapsi, kes on koolis väga head, aga ka need lapsed, kes enda tugevusi ja oma teed koolis ei leia, võivad maailma muuta. Ka sina võid. Selleks tuleb leida endale oma huvi, oma asi ja sellega tegeleda.

Tahaks lausa öelda, et mitte miski ei suuda sind peatada, kui leiad midagi, mida suudad ja soovid kirega teha. Aga see oleks vale. Sind piiravad tegevused, mille peale su aeg läheb.
Ilmselt läheb osa su aega nutiseadmete, sotsiaalmeedia ja mängude peale. Need on salakavalad. Nende eesmärgiks on ühelt poolt meelt lahutada (ja see on hea), aga teiselt poolt sind enda küljes hoida. Ja see on halb. Halb, sest sa ei taha ju, et keegi su elu kontrolliks? Ei taha, et vanemad su elu kontrolliks, ei taha, et nutiseadmed või arvutimängud su elu kontrolliks.

Aga seda nad teevad: sotsiaalmeediarakendused ja mängud on kujundatud nii, et sa nendes võimalikult palju aega veedaks. Aastate viisi on nendesse äppidesse tehtud väikeseid muudatusi, et teha rakendusi veelgi paremaks, veelgi rohkem sõltuvust tekitavaks. Nad ei ole loodud selleks, et sul oleks parem elu, nad on loodud selleks, et sa nendes üha rohkem aega veedaksid ja neid omavate korporatsioonide tipus olevaid inimesi rikkamaks teeksid.

Tekitas tülgastust, kui ma sain aru, et nutiseade suudab mind kontrollida. Ma ei taha, et ta üldse kedagi kontrolliks. Su aju on universumi kõige ägedam masin. Sa ei pea õppima kooliasju, aga sul on võimalik õppida seda, mida sa tahad. Elon Musk oli 15-aastaselt mitte keegi, aga ta kasutas oma aju ja kirge luua ägedaid asju selleks, et oma visioone ellu viia. Sinu aju suudab seda ka. Ka sul on võimalik oma aju tööle panna ja ellu viia maailmamuutvaid ideid.

Et oma elu ise kontrollida, on tarvis muuta käitumist. Ei tohi lasta end langeda nutiseadmete ja arvutimängude lõksu, tähtis on jääda end ise kontrollima. Nutiseadmes rullimise asemel võiksid oma aega kasutada selleks, et tegeleda mingi põneva idee kallal, mille oled ise välja mõelnud. Äkki on ka sinul peaaegu sama ägedad ideed kui Elon Muskil? Äkki ei ole, aga kui sa ei proovi, siis ei saa sa kunagi teada. Oled vanuses, kus sul on võimalik avastada, mida su aju tegelikult suudab. Aga selleks pead sa vahel nutiseadme käest panema ja proovima natukene iseenda asjade kallal nokitseda.

Siit lehelt leiad teavet selle kohta, mis on nutiseadmete probleem ja kuidas oma aju potentsiaali paremini rakendada.

MIS ON PILDIL VALESTI?

SA Kodanikuühiskonn Sihtkapital, Heateo Sihtasutuse ja Eesti Päevalehe ühine artiklisari otsib ideid, kuidas lahendada praeguse Eesti praktilisi sotsiaalseid kitsaskohti.
Oma idee saab saata ühiskondlike algatuste inkubaatorisse NULA (nula.ee).

Lisa kommentaar

Email again: