Kommenteeri

Eesti Päevaleht: Topsiringlus kutsub kasutama korduskasutatavaid topse

Kolme aasta pärast võiks igal festvalikülastajal olla kotist võtta oma joogitops.
Ühekorratopse hakkavad ka Eestis asendama korduskasutatavad tugevamast materjalist topsid. Esimest korda sai möödunud nädalalal Haapsalus toimunud joogafestivalil oma joogi osta korduskasutatavasse tassi. Teenust pakub uudne algatus Topsiring ja sellel suvel katsetatakse süsteemi veel mitmel festivalil üle Eesti.
Olenevalt anumast – kas tegu on topsi, tassi või pokaaliga – saab festivalidel lunastada korduskasutatava joogitopsi kahe-kolme euro eest. Jooginõu tagastamise korral makstakse pandiraha tagasi ja seega on topsi kasutamine külastajatele tasuta.

Topse laenutavad telgid tunneb ära Topsiringi nime järgi. Esimesel festivalil märkimisväärselt palju topse küll veel ei laenutatud, aga algatuse Topsiring projektijuhi Kadri Kaarna sõnul on tegemist uue asjaga ja Topsiringi süsteemi alles katsetatakse. Ta lisas, et on inimesi, kes on endale mitu topsi soetanud eesmärgiga neid hiljem väliüritustel kasutada. Mõni on endale topsi ostnud selle kauni disaini pärast.

Pole ainult festivalideks
MTÜ Eesti Pakendiringlus juhatuse esimehe ja Topsiringi tehnilise juhi Aivo Kanguse sõnul ei piirdu korduskasutatavate joogitopside pakkumine ainult festivalidega. Suurem eesmärk on vähendada ühekordsete kohvi- ja joogitopside koguseid.

Kaarna sõnul tekiks Topsiringil ideaalis kolme aasta pärast ühtne süsteem toitlustuskohtade ja kohvikettidega, nii et näiteks ühest telgist laenutatud topsi saaks kasutada ka mõnes teises toitlustuskohas kohvi ostes. Sel juhul oleks ostetud joogi hind pakendi hinna võrra madalam.

Viljandi pärimusmuusika festivalil on külastajatel võimalik mõnes toitlustuskohas, näiteks Õllenaudis, valida, kas nad soovivad jooki plasttopsi või korduskasutatavasse topsi. Samuti on folgil võimalik paluda jook müüa joogafestivalil ostetud topsi. Kaarna sõnul võiks tulevikus kõikidel avalikel üritustel kasutusel olla ainult korduskasutatavad topsid ehk ringlussüsteemis olevad topsid, nagu Lääne-Euroopa festivalidel on olnud juba kümme aastat.

Artikkel ilmus Eesti Päevalehes Ege Tamme poolt.

Lisa kommentaar

Email again: