Kommenteeri

NULA juubelihooaja ideekorjesse laekus seitsekümmend seitse maailmamuutvat ideed

Eesti ainsa ühiskondlike algatuste inkubaatori NULA ideekorjesse esitasid ärksad kodanikud sel aastal kokku 77 ideed. Kõige enam, peaaegu 80% kõigist ideedest oli seotud mõne vaimse tervise, hariduse või sotsiaalvaldkonna probleemi lahendamisega. Ülejäänud ideed esitati keskkonna ning kriisivalmiduse teemadel.

„NULA ideekorje peegeldab hästi, mis ühiskonnas parajasti toimub, milliseid murekohti inimesed tajuvad ning milliseid lahendusi ollakse valmis ise teoks tegema,” võttis Heateo Sihtasutuse tegevjuht Pirkko Valge ideede kogumise kampaania tulemused kokku. „Hea meel on selle üle, et ideed on läbi mõeldud ja nende taga on tugevad tiimid, kes on valmis pühenduma oma lahenduse edasiarendamisele järgmise üheksa kuu jooksul.” Valge tõi välja, et läbi 10 hooaja on NULAsse esitatud ühtekokku üle 800 idee, mis kinnitab, et Eesti inimesed on valmis ühiskondlikele murekohtadele uudseid lahendusi pakkuma ja neid ka ellu viima.

Tervisevaldkonnas esitati ideid, mis soodustavad nii vaimset heaolu kui füüsilise tervise edendamist. Lahendused ulatusid tervisliku toitumise ja liikumise platvormidest noorte vaimset tervist toetavate tööriistade ja vanemaealiste heaoluni.

Hariduse valdkonnas keskenduti ideedele, mis toetavad õppijate tugevuste märkamist, individuaalset arengut ning õpetajate töö toetamist. Esitati lahendusi õpikäsituse kaasajastamiseks, mentorprogrammide loomiseks ja noorte ettevõtlikkuse arendamiseks.

Sotsiaalsed ideed hõlmasid perede ja haavatavate gruppide toetust – nt lihtsad viisid sünnitusjärgseks abisaamiseks, toetavad kogukonnapõhised teenused ning vaesuse või sotsiaalse tõrjutuse ennetamise lahendused. Palju keskenduti ka lastele ja noortele suunatud tugivõrgustikele.
Kõigist kandideerinutest valitakse välja 15 parimat, kes saavad oma ideid esitleda ning kelle seast valitakse seejärel välja kümme parimat meeskonda, kes pääsevad üheksakuulisse inkubaatorisse.

NULA pakub toetavat keskkonda, kus ideed testida ja seejärel arendada. Inkubaatori väärtus on ka mõju hindamise põhimõtete õpetamine ja iga algatuse jaoks mõju hindamise mudeli väljatöötamine. Kõik see toimub tippspetsialistidest koolitajate ja mentorite käe all ning eelnev kogemus ettevõtluse või kodanikualgatustega pole vajalik.


Kümne hooaja jooksul on inkubaatorisse kandideerinud juba üle 800 idee. Neist mitmed on saanud riigi või omavalitsuste strateegilisteks partneriteks ning loonud toimivaid lahendusi klassidesse, kodudesse ja kogukondadesse – muutnud Eesti elu päriselt paremaks.


Inkubaatori kümnenda hooaja partnerid on Luminor ning personaliarenduse ettevõte Fontes.

NULA inkubaatori käivitasid 2016. aastal Kodanikuühiskonna Sihtkapital (KÜSK) ja Heateo Sihtasutus.

Kodanikuühiskonna Sihtkapital on Siseministeeriumi haldusalas olev organisatsioon, mille eesmärk on võimestatud avalikes huvides tegutsevad vabaühendused, tugev kodanikuühiskond ja aktiivsed inimesed. 17 aasta jooksul on erinevate konkursside ja taotlusvoorude raames arendatud sadade vabaühenduste võimekust ning toetatud üle paari tuhande kodanikualgatusliku ettevõtmise üle Eesti.

Heateo Sihtasutus käivitab ja kasvatab ühiskondlikke probleeme lahendavaid algatusi aastast 2003. Lisaks NULA inkubaatorile on sihtasutus käivitanud Heateo Mõjufondi ja Heateo Haridusfondi, mis toetavad mõjusate algatuste kasvu ja laienemist. Heateo portfellist on teiste hulgas sirgunud organisatsioonid nagu SA Noored Kooli, MTÜ Uuskasutuskeskus ja SA Kiusamisvaba Kool, ühtekokku on Heateo Sihtasutus käivitanud või kasvatanud üle 100 algatuse.

Lisa kommentaar

Email again: